Ośrodek Oceny i Doskonalenia Kompetencji BHP - Projekty
Streszczenie

Utrzymanie i rozwój systemu uznawania kompetencji jednostek edukacyjnych wpływających na kształtowanie warunków pracy w Polsce oraz wsparcie służby bezpieczeństwa i higieny pracy poprzez Sieć Regionalnych Ośrodków BHP

Kierownik projektu: lek med. Witold Gacek / dr Martyna Zarzycka

Streszczenie projektu:

Celem głównym zadania było utrzymanie i rozwój systemu uznawania kompetencji jednostek edukacyjnych poprzez utrzymanie i rozwój ogólnopolskiej sieci ośrodków szkoleniowo-doradczych umożliwiających współpracę między instytucjami naukowo-badawczymi, służbami bhp, partnerami społecznymi, Państwową Inspekcją Pracy i innymi instytucjami nadzoru i kontroli bhp tak, aby zapewnić spójne podejście w szczególności do problemów występujących w zakresie oceny ryzyka zawodowego oraz przekazanie odpowiedniej wiedzy specjalistycznej polskim pracodawcom i służbie BHP poprzez organizowanie wysokiej jakości szkoleń, konsultacji i promocji w zakresie bhp.

Na przestrzeni lat podejmowano wiele działań, które przełożyły się na wzrost jakości świadczonych usług w zakresie bhp oraz wpłynęły na podniesienie kompetencji pracowników służby BHP. Mimo to zmieniające się otoczenie wymusza potrzebę ciągłych zmian oraz badań naukowych w tym zakresie. Należy nieustannie stwarzać możliwości konsultowania, wymiany doświadczeń oraz popularyzacji wiedzy dotyczącej bezpiecznego środowiska pracy, jak również monitorować oraz nadzorować te procesy. Istotnym wydaje się zrzeszanie ekspertów oraz jednostek, które zapewniają doradztwo, szkolenia oraz promowanie działań z zakresu bhp w różnych regionach Polski.

Od 2009 roku funkcjonuje w Polsce Sieć Regionalnych Ośrodków BHP akredytowanych przez CIOP-PIB, którym w 2022 roku po raz pierwszy udzielono akredytacji lub którym akredytację odnowiono. Ponadto od 2001 roku CIOP-PIB prowadzi program certyfikacji kompetencji jednostek prowadzących szkolenia w dziedzinie bhp. Współpraca CIOP-PIB z tymi podmiotami obejmuje przede wszystkim działania wspierające, upowszechniające oraz promocyjne. Doskonalone są wymagania i procedury certyfikacji kompetencji tych jednostek, poprzez ich nadzór i opiniowanie programów i materiałów szkoleniowych przez nie stosowanych.

W ramach realizacji zadania w Ośrodku Oceny i Doskonalenia Kompetencji BHP:

  • doskonalono wymagania i procedury jednostek certyfikujących w zakresie uznawania kompetencji ośrodków szkoleniowo-doradczych,
  • współdziałano z Regionalnymi Ośrodkami BHP w zakresie podnoszenia kompetencji wykładowców problematyki bhp i pracowników służby bhp,
  • promowano, upowszechniano i wspierano działalności uznanych jednostek edukacyjnych oraz regionalnych ośrodków szkoleniowo-doradczych w zakresie bhp.

Ośrodek Oceny i Doskonalenia Kompetencji BHP prowadził procesy akredytacji oraz certyfikacji kompetencji jednostek prowadzących szkolenia w zakresie bhp. W tym zakresie oceniono kompetencje 14 jednostek szkoleniowych oraz nadzorowano działalność 16 regionalnych ośrodków bhp. Przeprowadzono również przegląd kompetencji kadry jednostek szkoleniowych i Regionalnych Ośrodków BHP, a także aktywnie współpracowano z ekspertami z tych ośrodków.

Ponadto działania Ośrodek Oceny i Doskonalenia Kompetencji BHP były związane z utrzymaniem działalności zarówno Regionalnych Ośrodków BHP, jednostek szkoleniowych, jak i konsultantów świadczących usługi samodzielnie lub w ramach Sieci Regionalnych Ośrodków BHP. Działania te dotyczyły koordynacji działalności ośrodków oraz organizacji wspólnych przedsięwzięć szkoleniowych i konsultacyjnych dla rozproszonych odbiorców. Ośrodek Oceny i Doskonalenia Kompetencji BHP organizował seminaria szkoleniowe, których tematyka obejmowała wybrane zagadnienia z zakresu bhp, które w istotny sposób wpływają na kształtowanie bezpiecznego środowiska pracy. Spotkania te dały możliwość poszerzania wiedzy oraz konsultowania swoich problemów z ekspertami bhp o wysokich kwalifikacjach.

Podstawą działalności Ośrodka Oceny i Doskonalenia Kompetencji BHP stały się opracowane i na bieżąco nowelizowane wymagania, procedury, zasady oraz kryteria oceny kompetencji bhp, które pozwoliły na rzetelną i obiektywną ocenę jednostek.

W ramach nadzoru nad wydanymi certyfikatami kompetencji dokonywano systematycznego przeglądu i opiniowania programów i materiałów szkoleniowych przekazanych do CIOP-PIB przez regionalne ośrodki bhp oraz jednostki szkoleniowe. Uwagi sformułowane w procesie opiniowania tychże materiałów przekazano do odpowiednich jednostek do wykorzystania w celu poprawy jakości oferowanych przez nie szkoleń.

W celu upowszechniania informacji o działalności Regionalnych Ośrodków BHP w serwisie internetowym CIOP-PIB umieszczano informacje nt. oferty usług tych ośrodków. Ponadto zaktualizowano publikowane w tym serwisie informacje o działalności Ośrodka Oceny i Doskonalenia Kompetencji BHP CIOP-PIB.



Jednostka: Ośrodek Oceny i Doskonalenia Kompetencji BHP

Okres realizacji: 01.01.2020 – 31.12.2022