Produkty i Usługi
 
Maksymalizuj
Minimalizuj

 


BEZPIECZEŃSTWO PRACY - NAUKA I PRAKTYKA

NR 4(631) KWIECIEŃ




  • Jak osoby z niepełnosprawnością intelektualną postrzegają pracę i swoje szanse na zatrudnienie? Wyniki wywiadów pogłębionych
    dr KAROLINA PAWŁOWSKA-CYPRYSIAK, dr KATARZYNA HILDT-CIUPIŃSKA , s. 12-17
  • Ocena skuteczności kompleksowej rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami na podstawie ICF
    mgr ANDRZEJ NAJMIEC, dr TOMASZ TOKARSKI, dr hab. JOANNA BUGAJSKA, prof. CIOP-PIB , s. 18-23
  • Zdanie pracodawców na temat potencjału osób z niepełnosprawnościami. Wyniki wywiadów bezpośrednich z pracodawcami
    dr KATARZYNA HILDT-CIUPIŃSKA, dr KAROLINA PAWŁOWSKA-CYPRYSIAK, s. 24-28
  • Jak osoby z niepełnosprawnością intelektualną postrzegają pracę i swoje szanse na zatrudnienie? Wyniki wywiadów pogłębionych
    dr KAROLINA PAWŁOWSKA-CYPRYSIAK, dr KATARZYNA HILDT-CIUPIŃSKA

    Osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają niewielkie szanse na zatrudnienie, co wynika głównie z ich niewystarczającego wykształcenia. Dodatkowo barierą są takie elementy, jak wciąż bardzo niski poziom wiedzy społeczeństwa o potrzebach i możliwościach tej grupy, brak odpowiednich kwalifikacji osób z niepełnosprawnością intelektualną, mała dostępność odpowiednich stanowisk pracy dla tej grupy czy też ogólne wysokie wymagania wobec produktywności i wydajności pracowników. Autorki artykułu przeprowadziły wywiady pogłębione z respondentami, a zebrane dane dotyczyły 30 osób z niepełnosprawnością intelektualną (21 osób udzielało odpowiedzi samodzielnie, z kolei w imieniu dziewięciu pozostałych – ze względu na ich ograniczone możliwości udziału osobistego w wywiadzie – odpowiedzi udzielali ich opiekunowie). Podstawę badania stanowił opracowany kwestionariusz wywiadu bezpośredniego, który posłużył do zebrania opinii osób z niepełnosprawnością intelektualną na temat pracy oraz szans na jej podjęcie. Wyniki wywiadów pokazują, że te osoby chcą pracować zarobkowo, mają plany i aspiracje zawodowe. Zdają sobie również sprawę, że na możliwości ich zatrudnienia negatywnie wpływają panujące stereotypy.

     

    DOI: 10.54215/BP.2024.4.8.Pawlowska-Cyprysiak



    Ocena skuteczności kompleksowej rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami na podstawie ICF
    mgr ANDRZEJ NAJMIEC, dr TOMASZ TOKARSKI, dr hab. JOANNA BUGAJSKA, prof. CIOP-PIB

    Pilotażowy program kompleksowej rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami był realizowany przez PFRON w partnerstwie z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy – Państwowym Instytutem Badawczym (CIOP-PIB) oraz ZUS w latach 2018-2023. W jego trakcie ponad 600 uczestników odbyło kilkumiesięczną kompleksową rehabilitację w czterech ośrodkach. W opracowanym modelu rehabilitacji kompleksowej głównym narzędziem diagnostycznym, które różnym grupom specjalistów umożliwiło współpracę w różnych obszarach oddziaływań, była Międzynarodowa Klasyfikacja Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia (ICF). Wielu uczestników osiągnęło zamierzony cel – podjęło aktywność zawodową dostosowaną do ich możliwości, potrzeb i preferencji. Duża część osób uaktywniła się, poprawiła swoje samopoczucie psychiczne i fizyczne oraz zdobyła wiedzę, którą może wykorzystać w przyszłej pracy. Niniejszy artykuł przedstawia wybrane wyniki oceny skuteczności działań rehabilitacyjnych, będącej różnicą końcowych i początkowych wyników badań w różnych kategoriach klasyfikacji ICF.

     

    DOI: 10.54215/BP.2024.4.9.Najmiec

     



    Zdanie pracodawców na temat potencjału osób z niepełnosprawnościami. Wyniki wywiadów bezpośrednich z pracodawcami
    dr KATARZYNA HILDT-CIUPIŃSKA, dr KAROLINA PAWŁOWSKA-CYPRYSIAK

    Osoby z niepełnosprawnościami (OzN) są narażone na trudne warunki życia i pracy, co jest związane z ich gorszym stanem zdrowia i może skutkować niższymi dochodami oraz większą niepewnością zatrudnienia. Tymczasem włączenie OzN do życia zawodowego jest szansą na wykorzystanie ich potencjału (np. umiejętności, kompetencji, talentów), co może zapewnić pracodawcom m.in. przewagę konkurencyjną. W artykule przedstawiono wyniki badania opinii pracodawców na temat potencjału pracowników z niepełnosprawnościami, przeprowadzonego metodą wywiadów bezpośrednich z udziałem 25 pracodawców. Zdecydowana większość uczestników badania zadeklarowała, że OzN mają taki sam potencjał jak pozostali pracownicy. Ten potencjał pracodawcy zdefiniowali jako: umiejętności, doświadczenie i motywację do pracy. Większość badanych twierdziła, że ma wiedzę dotyczącą wspierania OzN w miejscu pracy, ale jednocześnie chciałaby ją poszerzać – najchętniej z wykorzystaniem specjalnej aplikacji mobilnej. Mimo że pracodawcy pozytywnie wypowiadali się o potencjale OzN, to jednak potrzebna jest dalsza pogłębiona analiza ich opinii w zestawieniu z opiniami OzN, które mają odmienne zdanie na temat wykorzystania ich potencjału w miejscu pracy.

     

    DOI: 10.54215/BP.2024.4.10.Hildt-Ciupinska



    Streszczenia roczników
    2024 - 1999
    Wybierz rocznikWybierz numer